Google flat arayüz güncellemelerine son hızla devam ediyor. İlk önce Analytics ile başlayan daha sonra Adwords ile devam eden arayüz güncelleme serüveninin bir sonraki ayağı olan Search Console arayüz güncellemesinin beta sürümüne ait ekran görüntüleri ortaya çıktı. Bazı kullanıcılara verilmeye başlanan bu arayüz Google’ın son zamanlarda izlediği kullanıcı deneyimi odaklı tasarım yaklaşımını bu güncellemede de koruduğunu gösteriyor.

Eski Google Ürünlerinin Değişimi Nasıl Olmuştu?

Google Analytics eski ve yeni sürümü arasındaki farkı aşağıda görüyorsunuz:

Aynı değişimi Google Adwords ürününde de görmek mümkün:

Yeni Search Console Kullanıcılara Ne Gibi Kolaylıklar Sağlıyor?

Google tarafından test edilen ve bazı kullanıcılara yavaş yavaş sunulmaya başlanan Search Console da ekran görüntülerinden anladığımız kadarıyla aynı çizgide bir güncelleme almış.

Yan menü eski karışık yapısından sıyrılmış ve daha kolay anlaşılabilir hale gelmiş. İçerikler gruplandırılmış ve menü sistemi değişmiş gibi gözüküyor.

Aşağıdaki tabloda Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ve Dizin Durumu menülerinde de gördüğümüz gibi Google daha şık ve anlaşılır infografikleri ürünlerine dahil etmeye devam ediyor.

Renklendirilen açıklamalarla grafikler daha kolay anlaşılabilir ve akılda kalıcı hale geliyor. Bu sayede genel yorumlar yapmak için verinin tamamını yorumlama ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Aşağıdaki sayfada gördüğümüz gibi eğitim bağlantılarını daha dikkat çekici noktalara konumlandıran Google tüm site sahiplerinin Search Console kullanımında deneyim kazanmasını istiyor.

Site haritaları kısmı ise yeni sade tasarımıyla var olan karmaşık yapısından arınmış ve giriş seviye kullanıcıların ihtiyacı olmayan bütün detaylar kaldırılmış şekilde gözüküyor. Search Console kullanmaya yeni başlayan site sahiplerinin bile kolaylıkla yönetebileceği ve kavrayabileceği bir sistem oturtulmuş durumda.

Genel Hatları İle Güncellenen Search Console Hakkkında

Bütün site sahiplerinin ve arama motoru optimizasyonuyla ilgilenen kullanıcıların en önemli “resmi” araçlarından olan search console, yeni arayüzü ile daha kolay kavranabilir hale gelmiş. Flat arayüzün nasıl tasarlanacağı konusunda ders niteliği taşıyan bu arayüz güncellemesi bizce başarılı olmuş. Özellikle tüm menü sayfalarında, o menüyle alakalı eğitim sayfalarına ait Google Blog linkleri verilerek kullanıcıların search console kullanımı konusunda deneyim kazanmasının amaçlanması sevindirici olmuş. Yenilenen infografikler ile de verilerin detayına girmeden problemler ve düzenlemeler genel hatlarıyla görülebilir hale gelmesiyle de temel seviyede bilgi sahibi olan kullanıcıların da verileri anlamasının önü açılmış.