Google webmaster aracı her geçen gün daha da geliştiriliyor ve webmasterlar için daha iyi bir araç haline geliyor. Geçen bir yıl boyunca Google webmaster aracına birçok fonksiyon eklendi. Sitemap ve Crawl hataları gibi geliştirmeler yapıldı. Başka bir geliştirme ile webmasterların artık webmaster aracına erişimi paylaşabilmeleri sağlandı. Google’ın yeni görüntüsüne ve stiline eşleşmesi için güncellemeler yapıldı.

Bu değişikliklere ilave olarak Google Nisan ayında webmaster aracı bahar temizliği adıyla bir duyuru yayınladı. Bu değişiklik çerçevesinde “Abone istatistikleri”, “robots.txt oluşturma” ve “site performans“ özelliği kaldırıldı.

Webmaster aracı bahar temizliği

Webmaster aracından bahar temizliği sırasında kaldırılan Abone istatistik bilgileri sitelerin RSS ve Atom beslemelerine (besleme) abone olan kişi istatistiklerini sunmaktaydı. Şu an bu özellik ve beslemeler ile alakalı birçok güzel özellik, bir başka Google ürünü olan Feedburner tarafından sunulduğundan, webmaster aracından kaldırılıyor. Eğer webmaster aracındaki bu özelliğe ihtiyaç duyuyorsanız feedburner kullanabilirsiniz.

Googlebot tarafından gezilecek ve indexlenecek URL’ler ile alakalı düzenleme yapmaya yarayan, belirli URL’leri bloklamamızı, indexten çıkarmasını tavsiye etmemizi sağlayan robots.txt yapımı  oluşturabilmemizi sağlayan özellik, az kullanıldığından ötürü webmaster aracından çıkarılıyor. Bunun nedeni, birçok web site robots.txt kullanmaya ihtiyaç duymazken, ihtiyaç duyanlar için bunu bir txt editörü ya da internette bulunan farklı araçlar ile yapmanın kolay olması.

Sitelerin performansları hakkında bilgi veren site performans özelliği yine çok fazla kullanılmamasından kaldırılıyor. Google arama sıralama algoritmasında sitenin cevap verme hızı önemli bir faktördür. Bu hala doğru olmasına rağmen, site hızı Google analitik ya da PAGESPEED kullanılarak ölçülebilinir.

Webmaster aracı yenilikler: Menü, Panel ve Ana Sayfa

Nisan ayında yapılan bahar temizliğine ilave olarak, geçtiğimiz hafta webmaster aracında yapılan yenilikler duyuruldu. Bu güncelleme kapsamında, menü, panel ve ana sayfa güncellendi.

Bu güncelleme kapsamında menü daha kullanışlı hale getirilmiş. Yeni Menü:

  • Kontrol Paneli
  • Mesajlar
  • Yapılandırma: Çok sık ihtiyaç duyulmayan yapılandırma ayarları
  • Sağlık: İşlerin yolunda gidip gitmediğini kontrol edebileceğiniz özellikler
  • Trafik: Sitenizin Google aramalarındaki durumunu, backlinklerinizi ve siteniz ile alakalı verileri inceleyebileceğiniz özellikler
  • Optimizasyon: Sitenizi daha iyi anlayabilmemizi sağlayacak ve aramalarda ve diğer servislerde daha başarılı olabilmenizi sağlayacak fikirler.
  • Laboratuar :Bunlar ve alt başlıklarından oluşturulmuş. Yeni webmaster aracı, kaldırılan ve güncellenen özellikler ile birlikte çok daha kullanışlı hale gelmiş görünüyor. Bazı menü adları içerikleri aynı kalmasına rağmen güncellenmiş. Örneğin; “HTML Önerileri” “HTML geliştirmeleri” olarak kullanıma sunuluyor. Webmasterlar ile iletişim kurmak için panellerine mesaj gönderilmesi, site ile alakalı özel analitik sonuçlarının gösterilmesi, hangi aramada, nasıl bir performans sağlıyor, kaç kere gösterildi ve kaç kere tıklandı gibi özellikleri ile webmaster aracı her zamankinden daha faydalı ve kullanışlı bir araç olarak görünüyor. 

Google Webmaster aracı çıkarılan, eklenen ve güncellenen özellikler ile birlikte siteniz ile alakalı istatistikleri, verileri, çok farklı raporları bir arada görebileceğiniz, güvenilir ve daha kullanışlı bir kaynak haline gelmiş. Siteniz ile alakalı verileri bir Google servisinde bulmak, Google için optimizasyon yaparken çok kere başvurabileceğimiz bir kaynak olması, webmaster aracını çok değerli bir kaynak yapıyor. Webmaster aracı kullanarak şu özellikler incelenebilinir:

Hatalar: Sitemap, 404, 500 hataları webmaster aracında incelenip düzeltilebilinir.

Tercih edilen site alanı: Sitenizin www’li ya da www’siz versiyonlarından bir tanesini seçmenize yarar.

HTML geliştirmeleri: Bu bölümde sitenizde bulunan meta, başlık problemlerini inceleyebilirsiniz.

İçerik anahtar kelimeleri: Google anahtar kelimelerinizi sizin hedeflediğiniz öneme göre mi görüyor bunun araştırmasını yapabilirsiniz.

Bunlara ilave olarak siteniz ile alakalı bahsettiğimiz arama terim istatistikleri, dönüşümler, sıralamanız gibi çok faydalı bilgiler de webmaster aracında bulunabilir. Bütün bu ayarları detaylı olarak incelememiz sitemizin sağlığı, hiti, geliri ve sıralaması bakımından çok önemlidir.